Aktualności

Jabłonka 2015 | Wystawa poplenerowa „W Kręgu Pogranicza” Łańcut

Międzynarodowy Plener Malarski „W Kręgu Pogranicza” Łańcut – Jabłonka 2015 to cykliczne wydarzenie, które w tym roku odbyło się już po raz jedenasty w Jabłonce w Gminie Dydnia.

Impreza odbywa się pod honorowym patronatem wójta Gminy Dydnia Jerzego F. Adamskiego oraz burmistrza Miasta Łańcuta, Stanisława Gwizdaka.

Marzenie Kowalskiej – właścicielce Galerii „Marzenie” w Łańcucie i organizatorce pleneru, udało się zgromadzić grupę artystów-malarzy o szerokim spektrum stylów „obrazowania” z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Słowacji i Polski.

Plener trwał dwa tygodnie od 20 lipca do 1 sierpnia i był formą integracji artystycznej ludzi Pogranicza. Na wystawie poplenerowej, która odbyła się w Dworze w Jabłonce w dniu 1 sierpnia 2015 r. zaprezentowano efekt dwutygodniowego obcowania artystów – malarzy w Gminie Dydnia i Podkarpaciu, znalazły się na niej obok siebie obrazy wywodzące się z wielu tradycji: klasycznej realistycznej, symbolicznej, surrealistycznej, dekoracyjnej, a także przykłady malarstwa gestu, intencjonalnego i obiekty abstrakcyjne.
W ramach pleneru odbyły się również warsztaty malarskie dla uczniów pt. „W Jabłonce malowane”, prace na nich wykonane zostały zaprezentowane na wystawie poplenerowej.

Organizatorami pleneru byli: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Kultury i Sztuki „W Kręgu Pogranicza” oraz Galeria „Marzenie” z Łańcuta.

Warsztaty te wrosły już w kalendarz imprez artystycznych Łańcuta, Gminy Dydnia oraz całego województwa podkarpackiego i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy poprzez współpracę i kontakty z galeriami z całej Polski i ze Wschodu, promują kulturę i artystów naszego regionu.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.