Aktualności

Nowoczesne soczewki kontaktowe

Nowoczesne soczewki kontaktowe sporo różnią się od pierwszych osiągnięć w tym zakresie, które pojawiły się w historii okulistyki ponad 500 lat temu. Ich wynalazcą, wprawdzie wyłącznie teoretycznym wobec braku możliwości technicznych stworzenia tego typu produktów, był, podobnie jak wielu innych pomysłów przekraczających jego czasy – Leonardo da Vinci. Genialny malarz i wynalazca opisał jeden ze swoich pomysłów, jakim były soczewki stykające się z rogówką. Jednak pomysł pozostał wyłącznie w jego licznych pismach. 

 

Nowoczesne soczewki mają swoje początki w XIX wieku, kiedy Friedrich Anton Muller – niemiecki specjalista od produkcji szkła – stworzył na zlecenie lekarza szklaną soczewkę pozwalającą na ochronę oka u chorego z zaćmą i pozbawionego powieki. Co prawda, wyprodukowana przez niego soczewka była niewygodna i nie miała wiele wspólnego z dzisiejszymi soczewkami, których niemal nie czuć na rogówce, jednak chory z powodzeniem używał jej do końca życia, chroniła ona bowiem jego oko przed wysuszaniem. Kolejne soczewki będące krokiem naprzód w stronę nowoczesności powstały także w Niemczech, gdzie kolejno swoje wynalazki zaprezentowali Adolf Eugen Fick i Carl Friedrich Zeiss oraz we Francji, gdzie stworzył je Eugene Kalt.

 

Nadal jednak soczewki proponowane przez nich były w stanie był używane przez chorych zaledwie przez dwie godziny dziennie, ze względu na ciężar oraz niewygodę noszenia.  Wiek XX i rok 1947 przyniosły wynalazek, jakim stała się twarda soczewka kontaktowa, zakrywający tylko rogówkę oka, zaprezentowana przez Amerykanina Kevin Tuohy”ego. Stworzone twarde soczewki kontaktowe były kolejnym udogodnieniem dla chorych, były jednak nadal dość niewygodne, głównie ze względu na brak przepuszczalności tlenu.

 

Problem ten rozwiązany został dopiero w 1960 roku, dzięki wynalezieniu przez czechosłowackiego specjalistę metody produkcji miękkich soczewek kontaktowych, produkowanych z przezroczystego żelu nazywanego HEMA. W 1971 roku na rynek wprowadzony został kolejny, ulepszony materiał do ich tworzenia – miękki, hydrożel, pozwalający na przedłużone noszenie, zdecydowanie lepiej przepuszczające tlen i noszone wyłącznie na rogówce. Od tamtego momentu, nowoczesne soczewki kontaktowe rozpoczęły triumfalny pochód przez gabinety okulistyczne, dając osobom z wadami wzroku alternatywę dla okularów korygujących.

 

Zalety nowoczesnych soczewek kontaktowych doceniają dzisiaj nie tylko osoby aktywnie uprawiające sport, ale też chcące odmienić od czasu do czasu swój image lub po prostu – źle czujące się w okularach, sprawdź na: https://www.acuvue.pl/uzytkowanie-pielegnacja-soczewek/noszenie-soczewek-kontaktowych/zakladanie-zdejmowanie