Aktualności

Jaki akumulator wybrać do traktora?

Większość rolników wie, jak trudny może okazać się wybór sprzętu do maszyn rolniczych – szczególnie akumulatora. Na początku każdego sezony pojawia się pytanie: wciąż używać starego, czy zainwestować w nowy? Zakup nowego rozwija tylko więcej pytań – cena, firma, typ, jak się w tym nie pogubić?

Jaki typ akumulatora wybrać?

Jest to jeden z podstawowych parametrów spotykanych przy akumulatorach. Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa główne typy:

– akumulator z elektrolitem ciekłym – to najtańszy typ, jaki możemy kupić. Z reguły w zupełności pokrywa nasze potrzeby, sprawdza się nie tylko, jako akumulator do traktora, ale i w wielu innych maszynach rolniczych.

– akumulator AGM – od akumulatora z elektrolitem płynnym różni się lepszą wytrzymałością na pracę cykliczną, czyli ciągłe wyłączanie i włączanie. Jeżeli wiemy, że zazwyczaj pracujemy w taki sposób, warto rozważyć jego zakup – choć jest nieco droższy od swojego poprzednika.

Pojemność akumulatora

W akumulatorach pojemność określa się za pomocą amperogodzin, oznaczanych symbolem Ah. Przy czym jedna amperogodzina informuje nas, że bateria w ciągu godziny wytworzy prąd o wartości 1A. Dzięki pojemności wiemy, jaką ilość energii jest w stanie zapewnić nam akumulator, aż do rozładowania (podana wartość, jest obliczona dla pracy przy 25 stopniach Celsjusza). W tym przypadku nie mamy zbyt wielkiego pola do popisu, gdyż producent maszyny zazwyczaj informuje nas jakiej pojemności akumulator powinniśmy kupić (jeśli chcemy, by była większa nie powinniśmy przekroczyć 10% wartości początkowej).

Prąd rozruchowy – dlaczego powinniśmy zwrócić na niego uwagę?

Wybierając akumulator do traktora, warto zwrócić także uwagę na prąd rozruchowy. Jest to wartość, która informuje nas jaką najwyższą wartość prądu (w szczytowym momencie) możemy otrzymać. Dla prądu rozruchowego nie ma ograniczeń, a im lepszy wybierzemy, tym lepiej.

Sklep rolniczy online – Zenox.pl

 

AS