Aktualności

Jak tapetować skutecznie, czyli o sztuce unikania błędów

Montaż tapety nie należy do zadań przesadnie skomplikowanych, jednak osobom mało doświadczonym może sprawić całą masę problemów. A jeden niewielki błąd może sprawić, że osiągnięty efekt nie będzie wystarczająco estetyczny albo dojdzie do straty drogocennego materiału. Sprawdźmy zatem jak uniknąć najbardziej powszechnych błędów i sprawić, by tapetowanie przebiegało bez większych problemów.

Skuteczne tapetowanie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli chcesz, aby tapetowanie było skuteczne, musisz wziąć pod uwagę  kilka istotnych kwestii – dzięki naszym poniższym wskazówkom uda Ci się uniknąć niepożądanych błędów! Pamiętaj! Zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów np.: Master-Bud.NET!

Po pierwsze – wybór odpowiedniego materiału

Zanim rozpoczniesz montaż tapety, powinieneś zakupić odpowiednią – aby to zrobić powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego została wykonana. W dobie dostępu do naprawdę wysokich rozwiązań, warto dołożyć parę złotych więcej i postawić na tapetę winylową, z włókna szklanego albo na fizelinie, a zrezygnować z papierowej. Dzięki temu uzyskany efekt okaże się o wiele bardziej trwały, a montaż tapety będzie mógł mieć miejsce również w kuchni czy łazience.

Co więcej, wybierając lepszy materiał masz pewność, że tapetowanie przebiegać będzie sprawniej i znacznie zmniejszy się ryzyko uszkodzenia materiału w trakcie przeprowadzania prac.

Po drugie – odpowiednie przygotowanie kleju

Drugim etapem przygotowań do tapetowania jest wybór odpowiedniego, dopasowanego do konkretnej tapety kleju, a także zastosowanie się do wszystkich wytycznych producenta – dzięki nim uzyskasz odpowiednią gęstość preparatu, która zapewni Ci przyczepność oraz możliwość bezproblemowego montażu tapety. Każde odstępstwo od wytycznych może spowodować, że cały proces okaże się całkowitą porażką!

Po trzecie – właściwe docinanie tapety

Pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć wysokość ścian i na tej podstawie odpowiednio przyciąć tapetę – najlepiej rozkładając ją na podłodze. Skorzystaj ze specjalnego ostrza, bo w innym wypadku uszkodzisz materiał, a także pamiętaj o tym, by pozostawić odpowiednią ilość tapety – pozostałość usuniesz już po przyklejeniu!

Uwaga! Warto zaznaczyć na ścianie (najlepiej ołówkiem) szerokość tapety, by dopasowanie poszczególnych pasów było jak najdokładniejsze.

Po czwarte – prawidłowy montaż tapety

Pamiętaj, aby nakładać klej w odpowiedni sposób – za pomocą pędzla i, w zależności od rodzaju tapety – na ścianę lub materiał. Tapetowanie powinno odbywać się z góry na dół, a Ty musisz zaopatrzyć się w specjalny wałek, dzięki któremu będziesz mógł odpowiednio dociskać tapetę do podłoża – w ten sposób unikniesz wybrzuszeń i dokładnie zamocujesz materiał. Montuj tapetę tak, aby kolejne pasy nie nachodziły na siebie i by nie było między nimi niepotrzebnej przestrzeni – w przeciwnym razie efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Pamiętaj! Podczas tapetowania masz kilka minut zanim klej zaschnie – pozwoli Ci to wyeliminować wszelkie błędy. Nie spiesz się więc i zadbaj o dokładność prowadzonych prac, bo tylko dzięki temu uzyskasz doskonały efekt.