Finanse

Pożyczki online dla zadłużonych bez weryfikacji BIK na celowniku polityków

Pożyczki online bez BIK dla zadłużonych w pewnym momencie wymknęły się spod kontroli, czemu sprzyjał brak regulacji w prawie bankowym obejmujący działalność instytucji pozabankowych. Głównym problemem stały się koszty pożyczek, które w żaden sposób nie były limitowane.

Nowelizacja ustawy o prawie bankowym

Klienci, którzy już wcześniej mieli problemy z płynnością finansową, nierzadko popadali w pętlę zadłużenia doczekując się wreszcie komornika u drzwi. Naturalnie, takie zdarzenia mają też miejsce regularnie wśród klientów kredytów bankowych, jednak to pożyczki pozabankowe nie były uregulowane prawnie, co powodowało większe ryzyko wystąpienia poważnych problemów z zadłużeniem.

Widząc pewne kroki, które można podjąć by uchronić część konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem się, postanowiono nie zwlekać dłużej i wprowadzić w życie długo wyczekiwaną ustawę. Celem było uregulowanie zasad funkcjonowania pożyczek pozabankowych tak aby jasne były zasady, maksymalne koszty, proces weryfikacji klientów i w efekcie zmniejszenie dostępu do usług pozabankowych dla osób zadłużonych, które często pożyczały pieniądze nie wiedząc nawet czym tak naprawdę charakteryzują się te pożyczki.

Ograniczanie dostępu do pożyczek bez BIK zadłużonym

 

Banki i SKOK’i w obowiązku wynikającym z ochrony kapitału należącego w dużej mierze do inwestorów, lokatodawców itd., bardzo szczegółowo określają zdolność kredytową klienta. Na zdolność tą wpływa nie tylko różnica dochodów i wydatków, ale również historia kredytowa. Zadłużeni, bezrobotni i zarabiający niewiele klienci, nie mogą liczyć na kredyt bankowy. Zachodzi więc tutaj również pewna ochrona konsumenta przed zupełną utratą płynności finansowej.

Aby zmniejszyć ilość pożyczek udzielanych osobom niemającym zdolności do jej spłaty, na mocy ustawy antylichwiarskiej, wprowadzono obowiązek weryfikacji klientów w minimum jednej bazie danych o dłużnikach. W Polsce działają 4 takie bazy i są to: Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF. Co ciekawe, pożyczkodawca samodzielnie określa czy dane jakie uzyska w bazach o dłużnikach, będą wpływały na decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wniosków pożyczkowych. W związku z powyższym teoretycznie przepis ten nie daje szczególnej i  realnej ochrony konsumentów. Należy jednak zauważyć, że po wejściu w życie tej ustawy, na stronach wielu pożyczkodawców pojawiła się informacja, że pożyczki udzielane są jedynie klientom niemającym zaległości w spłatach innych zobowiązań czy zarejestrowanym w bazach dłużników.

Kilka innych ważnych regulacji

Słusznym okazało się również limitowanie kosztów pożyczek online. Obecnie mają one swoją górną granicę, która realnie wpływa na cenę usług. Pożyczki są tańsze, jasny jest również proces windykacji. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest przede wszystkim poinformować klienta w prosty sposób o całościowych kosztach zobowiązania oraz terminie spłaty.

Komornicy też „uregulowani”

Dobre wieści dla zadłużonych, szczególnie tych z komornikiem. Mówiąc o nowelizacjach ustaw, które bezpośrednio dotyczą pożyczek pozabankowych, a pośrednio zadłużonych, należy wspomnieć o limitach zajęć komorniczych, które w tym roku uległy zmianom. Najważniejsze limity jakie obejmują komornika, to zajęcie maksymalnie 50 % wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę. Limit ten nie obejmuje wynagrodzenia na poziomie najniższej krajowej. Wszelkie wynagrodzenia dodatkowe jak praca na umowę zlecenie lub o dzieło mogą zostać zajęte w 100 %. Rzecz ta nie może mieć jednak miejsca jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej jest jedynym jakie posiada dłużnik. Podobnie sytuacja przedstawia się w wypadku zasiłków dla bezrobotnych, one również nie podlegają egzekucji. Warto również wspomnieć, że komornik nie może zająć również alimentów na dziecko, chyba że wpływają na konto dłużnika. Należy więc koniecznie posiadać odrębne konto bankowe założone na dziecko, specjalnie na wpływy z tytułu alimentów.

Czy pożyczki bez BIK przez internet będą dalej istnieć?

 

Ostatnie regulacje zmusiły wiele firm do zmiany zasad udzielania pożyczek. Nadal jednak pozostało kilka firm, które oferują szybkie pożyczki online bez BIK, czyli bez weryfikacji w bazach dłużników. Są też takie, które weryfikują tylko BIK, a pozostałe bazy są zupełnie pomijane. Pamiętać należy, że obowiązkiem pożyczkodawcy jest weryfikacja w dowolnym biurze informacji. Niemniej jednak to pożyczkodawca decyduje komu pożyczy pieniądze. W konsekwencji pożyczki internetowe dla zadłużonych bez BIK nadal są w obiegu i mają się całkiem dobrze.

///Art. sponsorowany