Aktualności Brzozów

Fałszywy policjant próbował wyłudzić pieniądze

Oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób stosują najróżniejsze metody.  W ostatnim czasie najczęściej powtarzającą się na terenie powiatu brzozowskiego jest metoda „na policjanta”. Apelujemy o ostrożność!

Wczoraj brzozowscy policjanci zostali poinformowani o kilku próbach dokonania oszustwa na osobach starszych metodą „na policjanta”. Na szczęście w żadnym z przypadków fałszywemu policjantowi nie udało się wyłudzić pieniędzy. Osoby do których dzwonił zakończyły połączenie, gdy tylko ich rozmówca zaczął wypytywać ich o posiadanie konta bankowego czy gotówki.

Przypominamy sposób działania oszustwa „na policjanta”


Sprawcy nawiązują telefoniczny kontakt. Umiejętnie manipulują rozmową w taki sposób aby wyłudzić od rozmówcy pieniądze. Gdy ofiara orientuje się, że może paść ofiarą oszustwa rozłącza się. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba – podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział  w akcji rozpracowania oszusta. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub poinformujmy o tym Policję.

źródło: http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kpp-brzozow/wydarzenia/art1186,falszywy-policjant-probowal-wyludzic-pieniadze.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *