Aktualności

TRANSGRANICZNY PROJEKT JEZUITÓW – STARA WIEŚ

W miejscowości Stara Wieś koło Brzozowa zakończony został pierwszy etap projektu: „SKARBY POGRANICZA”. Przy Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia powstał parking, a tuż obok budowane jest centrum informacji, wieża widokowa i kawiarnia. Zakon jezuitów realizuje projekt transgraniczny z pieniędzy unijnych, razem z Zespołem Zamkowym w Żółkwi na Ukrainie.

Jezuici od kilku lat dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zmieniają wygląd i otoczenie świątyni i klasztoru. Kościół ma odnowioną elewację. Obecnie trwa remont muru. A dla pielgrzymów otwarty jest już nowy parking.

W ramach Projektu Skarby Pogranicza powstaje także centrum turystyczno-pielgrzymkowe, które ma być gotowe na odpust 15 sierpnia. Jesienią na tyłach domu zakonnego w Starej Wsi powstanie wieża widokowa oraz rekonstrukcja barokowego ogrodu biblijnego. Cały projekt wart jest 4 miliony euro.

Jezuici ze Starej Wsi realizują projekt razem z partnerem z Ukrainy, tj. administracją Zamku w Żółkwi. Dla obydwu stron to ważna nauka w realizacji programów transgranicznych, które są preferowane w nowej perspektywie unijnej.

Obejrzyj projekt:

bo