Aktualności Krosno Kultura

Krośnieńskie Spotkania Teatralne

            Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (RCKP) rozpoczęło wiosenną edycję XXXVIII Krośnieńskich Spotkań Teatralnych. Jest to cykliczna impreza, której plan jest formułowany z rocznym wyprzedzeniem. Przez ten czas organizatorzy prowadzą szereg rozmów, negocjacji, zbierają materiały, zdjęcia, recenzje, wybierają dogodne terminy, podpisują umowy, przygotowują zaplecze techniczne, odpowiednią scenografię wraz z oświetleniem, a wszystko po to by widz mógł obejrzeć sztukę teatralną na najwyższym poziomie i czerpać z niej wyjątkowe doznania artystyczne. Na podstawie analizy repertuaru różnych teatrów wybierane są spektakle, które w najlepszy sposób reprezentują poszczególne nurty realizacji scenicznych.

            Tegoroczne Spotkania rozpoczęły się spektaklem krakowskiego Teatru Bagatela w reżyserii Piotra Urbaniaka pt.: „Testosteron”. Jest to komedia o współczesnych mężczyznach, którzy na skutek sakramentalnego „nie”, usłyszanego od wybranki jednego z nich, rozpoczynają analizę własnej natury. Sztukę można postrzegać jako męską odpowiedź na kobiecą literaturę spod znaku „Dziennika Bridget Jones”.

            Widzowie mogli również obejrzeć „Lilkę, cud miłości” Teatru Polskiego w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza ze znakomitymi aktorkami: Krystyną Tkacz, Afrodytą Weselak, Magdaleną Zawadzką i Joanną Żółkowską. Spektakl oparty na wierszach, dzienniku i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Przedstawia obrazki z życia kobiety, którą rządzi pragnienie wielkiej i namiętnej miłości uwieńczonej wymarzonym ślubem.

            Przed nami jeszcze sztuka wyróżniona GRAND PRIX Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie. „Kandyd czyli optymizm” krakowskiego Teatru Groteska w reżyserii Pawła Aignera, nawiązuje do tradycji ulicznego teatru jarmarcznego. Efektowne teatralne koncepty wraz z barwnymi elementami scenograficznymi i kostiumami oraz efekty parodystyczne, dynamiczna gra aktorów, a także żart słowny i sytuacyjny są źródłem żywiołowości i zabawnego charakteru przedstawienia. Spektakl został wzbogacony o  satyryczne piosenki oraz graną na żywo i ciekawie zaaranżowaną scenicznie muzykę.

            Dla młodego widza RCKP przygotowało spektakl rodzinny pt. „Powrót Krasnoludków” tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w reżyserii Zinaida Zagnera.

            Ceny biletów to przedział 55 zł – 90 zł, a w przypadku spektaklu rodzinnego od 13 zł (w przypadku zakupu dla 5 osób) do 20 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *