Aktualności Porady

Ile kosztują drukarki 3d?

Jeszcze kilkanaście lat temu drukarki 3d traktowane były przez wielu z nas jako produkt wyszukany i nieznajdujący praktycznego zastosowania w zasadzie w żadnym celu. Ot, ciekawostka i nowinka techniczna, której nie wróżono wówczas szczególnego sukcesu oraz wzmożonego zainteresowania nabywców. Takie przewidywania rynkowe związane były z wieloma czynnikami. Przede wszystkim bowiem była to technologia jeszcze raczkująca, borykająca się z wieloma problemami oraz ograniczeniami tak zwanego „wieku dziecięcego”. Odstraszające były też ceny poszczególnych drukarek 3d (http://www.cadxpert.com.pl), które sięgały kwot rzędu 200.000,00 dolarów. Sprawiało to, że na zakup urządzeń przeznaczonych do druku przestrzennego mogły pozwolić sobie wyłącznie największe światowe korporacje, przy zaznaczeniu jednak, że nabywały je raczej w ramach sprawdzenia ciekawostki technicznej, nie natomiast jako przedmiot, który z miejsca miał być wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Z biegiem czasu sytuacja na rynku drukarek 3d zaczęła się jednak diametralnie zmieniać. Szybki rozwój technologii związanych z drukiem przestrzennym sprawił, że drukarki te zaczęły być traktowanie już nie jako zabawka lub kosztowny gadżet, ale produkt, który faktycznie przydać się może na cele projektowania i prototypowania. Coraz częściej na zakup drukarek 3d decydować zaczynały się także średniej wielkości podmioty, które dostrzegały szereg zalet związanych z wykorzystaniem druku przestrzennego. Jednym z czynników, który wpłynął na popularyzację druku 3d były też ceny oferowanych urządzeń. Koszty zakupu przestały być bowiem barierą nie do przeskoczenia. Zmalały też koszty materiałów eksploatacyjnych, których zakup warunkował przeprowadzanie druku 3d i uzyskiwanie poszczególnych prototypów. Każdy kolejny model drukarki cechował się z kolei coraz to większą funkcjonalnością oraz faktyczną możliwością wykorzystania go w celach gospodarczych. Doszło ponadto do zminiaturyzowania samych urządzeń, które niegdyś zajmować potrafiły całe pomieszczenie, dziś z kolei – bardzo często mieszczą się nawet na małym biurku w gabinecie.

W chwili obecnej ceny drukarek przestrzennych 3d uzależnione są od ich parametrów oraz wykorzystania. Drukarki w pełni profesjonalne, przeznaczone celem specjalistycznego wykorzystania w procesach projektowych potrafią nadal sięgać kwot rzędu kilkuset tysięcy złotych. Niemniej jednak, warto też odnotować ile kosztują drukarki 3d przeznaczone do użytku półprofesjonalnego lub amatorskiego. Nawet w przypadku urządzeń renomowanych i uznanych wśród entuzjastów druku 3d producentów, znaleźć można wersje budżetowe ich produktów, których ceny zaczynają się nawet od 2 tysięcy złotych. Pozwala to na zakup sprzętu przeznaczonego do druku 3d nawet średnio zamożnym użytkownikom i pasjonatom druku przestrzennego. Z kolei sprzęt renowowanych marek, który mógłby być wykorzystywany także na cele inne niż hobby i zabawa, możliwy jest do nabycia za kwoty rozpoczynające się już od kilku tysięcy złotych. Nie może więc dziwić, że po drukarki 3d sięgać zaczyna coraz większa liczba nabywców.