Gastronomia Inne

Guacamole- kultowy dip meksykańskiej kuchni

Kuchnia meksykańska z pewnością trafi w gusta nie jednego z nas. Choć niektóre jej dania mogą wydawać się niezwykle kaloryczne i dość „ciężkie” to jednak nie można odmówić im zdrowia i właściwości odżywczych. Kuchnia meksykańska tak naprawdę stała się popularna na całym świecie, a szczególnie w naszym kraju. Jej znakiem rozpoznawczym są różnego rodzaju dipy i sosy. Jednym z nich jest właśnie guacamole. Ten smaczny dip cieszy się szerokim gronem zwolenników. Co więc o guacamole warto wiedzieć?

Czym guacamolwe w ogóle jest?

Guacamole to danie najsilniej zakorzenione w kuchni meksykańskiej. Jest ono tradycyjną przystawką w formie sosu. Co ciekawe, przygotowanie guacamole wymaga jedynie kilku składników. Nie trzeba go gotować, ani smażyć czy też wypiekać. Surowa forma serwowania guacamole sprawia, że jest to jeden z najzdrowszych dipów na świecie. Dodatkowo przepis na guacamole daje dość dużą dowolność. Przede wszystkim, oprócz podstawowych składników, można wzbogacać je o przyprawy i dodatki, które najlepiej odpowiadają naszym preferencjom smakowy. Podstawę guacamole stanowi awokado. Jest to owoc, który stanowi bardzo cenne źródło zdrowych tłuszczy i kwasów omega-3 i omega-6. Do tego dodawana jest również cebula oraz ząbek czosnku, czyli tak zwane „boostery” dla naszego systemu odpornościowego. Guacamole wykańczane jest drobno posiekanymi pomidorkami, które stanowią bogate źródło magnezu, a także sokiem z cytryny. Dostarcza on witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Wszystko to sprawia, że guacamole jest prawdziwą bombą witaminową. Choć zwykle sosy i dipy kojarzą się nam z kalorycznymi dodatkami do potraw, to guacamole można spożywać nawet podczas diety. Wyróżnia się ono niską kalorycznością i bogactwem niezbędnych składników odżywczych.

Z czym można serwować guacamole?

Guacamole zgodnie z tradycyjną, meksykańską kuchnią jest niezbędnym i nieodłącznym dodatkiem do nachos. Są to chipsy z kukurydzianej lub pszennej tortilli. Niemniej jednak guacamole świetnie prezentuje się również z jako dodatek do tacos. Jest to inne, świetnie znane danie kuchni meksykańskiej. Polega ono na uformowaniu z placków tortilli niewielkich łódeczek, a także wypełnienia ich mięsem i warzywami. Jednak guacamole (https://kulinarneprzeboje.pl/guacamole/) nie musi stanowić jedynie uzupełnienia dań pochodzących z meksyku. Coraz częściej jest ono serwowane w formie pasty kanapkowej, co jest dość zaskakującym połączeniem. W naszym kraju bardzo popularne stało się również dołączanie guacamole do frytek i popularnych dań typu fast-food.

Jakie właściwości zdrowotne ma guacamole?

Wspomniane już zostało, że guacamole to prawdziwa bomba odżywcza dla naszego organizmu. Dzięki składnikom, z którego zostaje ono przygotowywane, guacamole świetnie wspomaga pracę naszego serca, a także cały układ krwionośny. Guacamole cechuje się również niezwykle wysoką zawartoscią luteiny, a ta z kolei pozytywnie wpływa na nasz narząd wzroku oraz hamuje procesy starzenia się skóry. Można więc powiedzieć, że guacamole w naszej diecie pozwoli nam na zachowanie zdrowego i promiennego wyglądu.