Aktualności Haczów

Autobus bez ważnych badań technicznych miał wieźć dzieci na wycieczkę

Autobus, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę szkolną nie został poddany badaniom technicznym. Ujawnili to policjanci w trakcie przeprowadzania kontroli, o którą poprosił organizator wycieczki.

W ostatnim okresie coraz częściej policjanci są proszeni o przeprowadzenie szczegółowej kontroli kierowców oraz pojazdów, przewożących dzieci na wycieczki szkolne. Na pełne bezpieczeństwo takiego wyjazdu wpływa nie tylko trzeźwość kierowcy, lecz także stan techniczny autobusu. Istotne jest by pojazd miał sprawny układ kierowniczy, hamulcowy, pełne oświetlenie itd. Niestety nie wszystkie szczegóły funkcjonariusze mogą sprawdzić w trakcie kontroli, dlatego obowiązkiem jest, by pojazd, który wyjeżdża na drogę publiczną miał aktualne badania techniczne.

W środę przed godz. 6 brzozowscy policjanci przeprowadzali jedną z zaplanowanych kontroli na ternie gminy Haczów. Okazało się, że autobus marki Mercedes Benz, który tego dnia miał zawieźć dzieci na wycieczkę, nie powinien być dopuszczony do ruchu. W trakcie sprawdzania dokumentów pojazdu okazało się, że właściciel nie dopełnił swoich obowiązków i nie poddał go badaniom technicznym w wyznaczonym terminie. Oczywiście policjanci udaremnili mu dalszą jazdę. Kierowca jeszcze tego samego dnia dopełnił wszystkich formalności, jednak opóźniło to wyjazd dzieci o ponad 2 godziny.

Apelujemy do przewoźników by odpowiednio wcześniej zadbali o sprawdzenie stanu technicznego swoich pojazdów i posiadali podczas kontroli wszystkie niezbędne dokumenty. Policjanci przypominają również rodzicom i organizatorom wycieczek o tym, że w trosce o bezpieczeństwo podróżujących można zgłosić kontrolę pojazdu. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, by dostosować godziny służby uprawnionych do kontroli policjantów do godziny wyjazdu autobusu w trasę. Taka kontrola w znacznym stopniu uspokaja nie tylko rodziców dzieci, ale i również samych organizatorów wyjazdu, którzy będą w nim uczestniczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *