Finanse

Czy to koniec ery tradycyjnych biur księgowych?

Kto w ostatnim czasie poszukiwał księgowego dla swojej firmy, ten mógł dostrzec istotną zmianę w ofercie biur rachunkowych. Na naszym rynku zaczęły funkcjonować biura prowadzone online. Nie wymagają one od klienta najmniejszego kontaktu, poza wymianą korespondencji przy użyciu internetu, a rzadziej poprzez firmę kurierską. Są też biura, które rozwinęły swoje usługi jeszcze bardziej. Jak? I czy „cyfrowy” księgowy zasługuje na nasze zaufanie?

Czy internetowe biuro rachunkowe może być wiarygodne?

Przedsiębiorcy przyzwyczajeni do tradycyjnej obsługi w biurze rachunkowym mogą podchodzić sceptycznie do księgowych, których nie poznali osobiście. Jak bowiem ocenić ich kompetencje? To rzeczywiście niełatwe zadanie, ale czy trudniejsze, niż weryfikacja kwalifikacji znajomej osoby z biura księgowego położonego w sąsiedztwie firmy?

Wiele biur rachunkowych poświadcza swój profesjonalizm przez okazanie certyfikatu Ministerstwa Finansów. Łatwiej zobaczyć je na stronach internetowych biur, niż prosić bezpośrednio osobę, która ma nas obsługiwać. Trzeba wspomnieć, że wspieranie się tym dokumentem jest już nieco przedawnione, bowiem procedury związane z przyznawanie certyfikatu zakończyły się w 2014 roku. Od tego czasu przepisy dotyczące podatków zmieniły się już dziesiątki razy. Bardziej aktualnym sposobem sprawdzenia profesjonalizmu księgowych może być prośba o udostępnienie innych świadectw kwalifikacji, np. tych, wydawanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Ale potwierdzenie kompetencji to jedno, a systematyczność i stała kontrola prac to drugie. Pracę biura rachunkowego świadczącego usługi na odległość, wbrew pozorom, można zweryfikować równie łatwo, jak pracę księgowego w tradycyjnym biurze. Niektóre biura online (np. Tax Care) udostępniają specjalne aplikacje, które nie tylko pozwalają na sprawdzenie regularności dokonywanych księgowań, ale też umożliwiają ich kontrolę w dowolnym czasie, nie tylko w godzinach pracy biura.

Rozbudowane usługi

Nie można mieć złudzeń, biura rachunkowe działające z sukcesem w sieci to ogromne firmy. Często biura stacjonarne, do których przyzwyczailiśmy się  przez lata nie potrafią sprostać takim potrzebom klientów, jak właśnie biura w internecie. Dlaczego? Świadcząc usługi na terenie całego kraju, dysponują one większym zapleczem kapitałowym i merytorycznym. Nawiązując do Tax Care  (biura rachunkowego) to właśnie w ich ofercie znajdują się niezwykle rozbudowane usługi dotyczące wsparcia zarówno ze strony księgowych, jak i prawników, czy doradców podatkowych. Tak prężne firmy proponują swoim klientom nie tylko obsługę online, wykorzystywaną chętnie na co dzień, ale też dają możliwość osobistego kontaktu w jednej z licznych placówek funkcjonujących na terenie całego kraju. To rozwiązanie przydatne szczególni, gdy konieczne jest rozwiązanie trudnej, nieszablonowej sprawy.

Warto też dodać, że biura świadczące usługi przez internet czynią je w podobnych, a często niższych cenach, niż tradycyjne firmy księgowe. W połączeniu z ilością korzyści i przejrzystością działań, nowy model prowadzenia biur rachunkowych ma duże szanse wyprzeć swoją mniej podatną na innowacje konkurencję.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *