Aktualności Dydnia

Narodowe Czytanie „Lalki” w Zespole Szkół w Dydni

Narodowe Czytanie to inicjatywa Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej B. Komorowskiego, mająca propagować kulturę narodową i zachęcić Polaków do częstszego sięgania po książki. Przedsięwzięcie publicznego czytania największych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku lekturą do wspólnego czytania była „Lalka” B.Prusa, jednego z czołowych pisarzy okresu polskiego pozytywizmu. Akcję Honorowym Patronatem objęła Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Narodowe Czytanie „LALKI” B. Prusa w Gminie Dydnia odbyło się w dniu 4 września br. o godz. 10 00 w świetlicy Zespołu Szkół w Dydni.
W tym niecodziennym wydarzeniu udział wzięło blisko 200 uczniów z klas II i III Gimnazjum w Dydni, Niebocku i Końskiem.

Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników przez Pana Wójta Gminy Dydnia – fragmenty „Lalki” – począwszy od pierwszego rozdziału czytali reprezentanci poszczególnych instytucji i organizacji działających na terenie Gminy.

Pierwszym lektorem otwierającym Narodowe Czytanie był Wójt Gminy Dydnia – pan Jerzy F. Adamski, następne fragmenty czytali: Przewodniczący Rady Gminy Dydnia – pan Piotr Szul, pani Krystyna Kocaj – przedstawiciel Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Dydni, pan Roman Janowicz – komendant OSP w Dydni, pan Maciej Biega – kierownik Posterunku Policji w Dydni, pani Anna Bodzioch – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Niebocku, pani Anna Podczaszy – bibliotekarz w Bibliotece Publicznej w Grabówce oraz pan Maciej Oleniacz – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia.
Organizatorem tegorocznego Narodowego Czytania był Wójt Gminy Dydnia, Zespół Szkół w Dydni oraz Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni.

Zdjęcia, źródło na : http://www.gminadydnia.pl/pl/aktualnosci/549-narodowe-czytanie-lalki-w-zespole-szkol-w-dydni

Małgorzata Myćka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *