Aktualności Inne Kultura

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Sandomierzu

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa uczestniczyło w pięknym wydarzeniu jakim był Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski na Rynku Starego Miasta i Placu Jana Pawła II w Sandomierzu. Tematem przewodnim w tym roku była prezentacja przez uczestników autorskiego asortymentu i rękodzieła spójnego z historycznym kontekstem organizowanego wydarzenia.

Jarmark Jagielloński to wyjątkowe wydarzenie promujące kulturę rycerską oraz mieszczańsko – kupiecką z udziałem braci rycerskiej, rękodzielników oraz licznych pasjonatów rekonstrukcji historycznej.

Dwudniowa impreza zgromadziła wielu wystawców, którzy przyjechali z całej Polski.

Można było skosztować serów z Zakopanego i pierników z Kazimierza nad Wisłą. Swoje stoiska mieli także właściciele winnic z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Sporą część Rynku zajmowali wystawcy rękodzieła artystycznego, nasze Stowarzyszenie prezentowało m.in. rzeźby, ozdoby okolicznościowe, malarstwo olejne, odzież z lnu, ikony, kartki na różne okazje, makramę, haft gobelinowy, wyroby szydełkowe, zabawki, itp.

Nie brakowało również imprez towarzyszących m.in.:  Spacer fotograficzny „Turysta w swoim mieście”, Widowisko historyczne „Książę Bolesław Chrobry w Sandomierzu w rocznicę Bitwy pod Cedynią 972 roku”.

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

 

Pięknym akcentem był, uroczysty wjazd do Sandomierza Księcia Bolesława Chrobrego i Księżniczki Ody z dworem, drużyną pancernych i tarczowników :
– powitanie pary książęcej przez Kasztelana Sandomierskiego,
– mowa Księcia Bolesława Chrobrego,
– popis wojsk pieszych drużyny książęcej – musztra tarczowników, pokazy walk pieszych,
– inscenizacja historyczna „Żywot i sławne czyny księcia Mieszka I-go”/muzyka i taniec/,
– popis konnej książęcej drużyny pancernej – musztra bojowa, władanie włócznią, mieczem i toporem.

Drugi dzień pobytu Członkowie Stowarzyszenia spędzili na zwiedzaniu jednego z najpiękniejszych polskich zamków w Baranowie Sandomierskim. Zaciekawiła nas jego historia, architektura i położenie.

Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Brzozów.

 

         Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie

Content retrieved from: https://brzozow.pl/stowarzyszenie-ludzi-tworczych-w-sandomierzu/.